§ 1. Postanowienia ogólne
- Magdalena Cais – Bilińska, Ewelina Cichowska i Tomasz Stanek, zwani dalej Fundatorami, zawiązują fundację pod nazwą Fundacja Buty Jakuba zgodnie z treścią Aktu Ustanowienia Fundacji, sporządzonego w dniu 02.03.2023 przez notariusza Mariusza Cebulskiego w kancelarii notarialnej w Gliwicach, przy Al. Wojciecha Korfantego 25.
- Akt Ustanowienia Fundacji stanowi załącznik nr 1 do niniejszego statutu.
- Fundacja może używać wyróżniającego ją znaku graficznego, który po zarejestrowaniu go będzie podlegać ochronie prawnej.
- Fundacja uzyskuje osobowość prawną z chwilą wpisania jej do Krajowego Rejestru Sądowego.
- Siedzibą Fundacji jest miasto Katowice.
- Fundacja działa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przy czym w zakresie niezbędnym dla właściwego realizowania celów, Fundacja może prowadzić działalność także poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
- Czas trwania Fundacji jest nieograniczony.
- Fundacja jest apolityczna i niezwiązana z żadnym wyznaniem.
§ 2. Cele i zasady działania Fundacji.
1. Celem Fundacji jest:
- Prowadzenie działań na rzecz wszechstronnego rozwoju, usamodzielniania oraz rehabilitacji społecznej, zawodowej, psychologicznej i fizycznej osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, w szczególności z autyzmem, z niepełnosprawnością intelektualną, niepełnosprawnościami sprzężonymi, zagrożonymi wykluczeniem społecznym.
- Ułatwienie aktywności społecznej i zawodowej rodzicom i opiekunom osób niepełnosprawnych oraz zapewnienie im wsparcia wytchnieniowego, terapeutycznego oraz medycznego.
- Integracja osób niepełnosprawnych ze środowiskiem społecznym.
2. Fundacja realizuje swoje cele poprzez:
- organizowanie i prowadzenie warsztatów terapii zajęciowej,
- organizowanie i prowadzenie terapii osób z autyzmem, szczególnie tych zagrożonych wykluczeniem społecznym ze względu na zakres i charakter ich zaburzenia,
- udzielanie wsparcia psychicznego osobom niepełnosprawnym, w tym pomoc w pokonywaniu oporów psychicznych związanych z niepełnosprawnością oraz przystosowaniu się do otoczenia,
- doradztwo i pomoc psychologiczno – pedagogiczna w zakresie rehabilitacji i opieki nad osobą niepełnosprawną, zagrożoną wykluczeniem społecznym,
- wspieranie oraz integrowanie rodzin i opiekunów osób niepełnosprawnych, chorych, zagrożonych wykluczeniem społecznym,
- pozyskiwanie sponsorów stałych i okolicznościowych,
- pomoc rzeczowa i finansowa na rzecz osób z niepełnosprawnościami, chorych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym,
- organizowanie dziennych świadczeń rehabilitacyjnych dla niepełnosprawnych dzieci, młodzieży i dorosłych,
- organizowanie wystaw, pokazów, warsztatów, konkursów, pikników festynów dla osób niepełnosprawnych, zagrożonych wykluczeniem społecznym i ich rodzin,
- organizowanie imprez społeczno – kulturowych w zakresie integracji społecznej ze szczególnym uwzględnieniem osób niepełnosprawnych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym i ich rodzin,
- organizowanie i prowadzenie działań w zakresie rehabilitacji zawodowej,
- propagowanie wiedzy wśród społeczeństwa na temat niepełnosprawności, szczególnie autyzmu i niepełnosprawności intelektualnej,
- wdrażanie i umożliwianie korzystania osób niepełnosprawnych z szeroko pojętych dóbr społeczno – kulturowych,
- wdrażanie i umożliwianie osobom niepełnosprawnym, chorym, zagrożonym wykluczeniem społecznym korzystania ze sportu i rekreacji,
- tworzenie sieci wsparcia i opieki wytchnieniowej, rehabilitacyjnej oraz medycznej dla rodzin i opiekunów osób z autyzmem, niepełnosprawnością intelektualną i innymi niepełnosprawnościami,
- promocja turystyki osób niepełnosprawnych, chorych, zagrożonych wykluczeniem społecznym,
- współpraca z podmiotami prowadzącymi działalność zbieżną z celami Fundacji,
- współpraca z osobami fizycznymi wykazującymi zainteresowanie celami Fundacji,
§ 3. Majątek i dochody Fundacji
Majątek Fundacji stanowi fundusz założycielski w kwocie 600 ( sześćset ) złotych oraz inne mienie nabyte przez Fundację w toku jej działań.
Całość przychodów uzyskiwanych przez Fundację jest przeznaczana wyłącznie na działalność statutową, który pochodzi z:
- darowizn,
- dotacji i subwencji od osób prawnych,
- zbiórek publicznych,
- dochodów z festiwali, imprez publicznych, konkursów oraz licytacji,
- nawiązek przyznawanych przez właściwy organ,
- świadczeń na cel społeczny przyznawany w trybie art. 448 KC
Dochody Fundacji mogą być wykorzystane do realizacji celów Fundacji według uznania jej Zarządu, o ile ofiarodawcy nie postanowili inaczej.
Osoby fizyczne, prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, które dokonują darowizny lub subwencji na rzecz Fundacji, mogą otrzymać tytuł honorowy „Sponsora Fundacji Buty Jakuba”.
§ 4. Organy Fundacji
1. Organami Fundacji są Fundatorzy, Rada Fundacji i Zarząd.
2. Do składania oświadczeń w imieniu Fundacji uprawnieni są Prezes i V-ce Prezes łącznie.
3. Fundatorzy mogą zostać powołani do Zarządu Fundacji. W takim przypadku, na czas pełnienia funkcji członka Zarządu kompetencje Fundatora powołanego do Zarządu, poza prawem, powołania i odwołania członków Rady Fundacji przejmuje Rada Fundacji. W razie śmierci ostatniego z Fundatorów wszystkie kompetencje Fundatorów przejmuje Rada Fundacji.
4. Do kompetencji Fundatorów należy:
- powołanie i odwołanie członków Zarządu Fundacji,
- powoływanie i odwoływanie Rady Fundacji,
- rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań Zarządu i Rady Fundacji oraz udzielanie członkom tych organów absolutorium z działania,
- rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań finansowych i sprawozdań Fundacji.
Fundatorzy podejmują decyzje w formie uchwał zawartych w protokole sporządzonym na piśmie podjętych większością głosów. Fundator podejmuje postanowienia na wniosek pozostałych organów Fundacji lub samodzielnie.
5. Rada Fundacji:
Rada Fundacji składa się z 3-5 osób. Radę Fundacji powołują i odwołują Fundatorzy większością głosów. W razie śmierci ostatniego z Fundatorów członków Rady Nadzorczej powołują jednomyślną uchwałą pozostali członkowie Rady Fundacji aktualnie sprawujący funkcję członka Rady Fundacji. Członkowie Rady Fundacji mogą być w każdym czasie odwołani. Rada Fundacji powoływana jest na dwuletnią kadencję. Członek Rady Fundacji może być ponownie powołany na kolejną kadencję.
Członkami Rady Fundacji nie mogą być członkowie Zarządu Fundacji ani pozostawać z nimi w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu, w stosunku pokrewieństwa lub podległości służbowej.
Członkostwo w Radzie Fundacji ustaje w chwili:
- upływu kadencji członka Rady Fundacji,
- pisemnej rezygnacji, z chwilą złożenia oświadczenia woli,
- odwołania członka Rady Fundacji przez Fundatorów,
- śmierci członka Rady Fundacji,
- skazania członka Rady Fundacji prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe z chwilą uprawomocnienia się wyroku,
- Fundatorzy mogą odwołać członka Rady Fundacji w przypadku utraty do niego zaufania. Odwołanie jest decyzją większości głosów Fundatorów i jest skuteczne z chwilą doręczenia mu oświadczenia.
Do kompetencji Rady Fundacji należy w szczególności:
- zajmowanie stanowiska w sprawach przedłożonych przez Zarząd Fundacji;
- zatwierdzanie rocznych sprawozdań merytorycznych z działalności Fundacji w zakresie ich zgodności z dokumentami, jak i ze stanem faktycznym;
- zatwierdzanie rocznych sprawozdań finansowych z działalności Fundacji w zakresie zgodności z dokumentami i stanem faktycznym.
Posiedzenie Rady Fundacji zwołuje Przewodniczący Rady Fundacji na własny wniosek, wniosek innego członka Rady Fundacji lub wniosek członka Zarządu Fundacji za pomocą listu poleconego lub poczty elektronicznej, co najmniej tydzień przed terminem Posiedzenia Rady Fundacji.
Posiedzenie Rady Fundacji odbywa się co najmniej raz w roku.
Rada Fundacji podejmuje uchwały bezpośrednio na posiedzeniach lub poza posiedzeniem przy wykorzystaniu kanałów komunikacji pośredniej.
Uchwały podejmowane są zwykłą większością głosów. W przypadku równości głosów decyduje głos Przewodniczącego Rady Fundacji.
6. Zarząd Fundacji:
Zarząd Fundacji składa się z 3-5 osób. Jest powoływany przez Fundatorów w drodze uchwały podjętej większością głosów na dwuletnią kadencję, z zastrzeżeniem postanowień § 4 ust. 3. Członek Zarządu może być powołany na kolejną kadencję. Powołując Zarząd Fundatorzy wskazują Prezesa Zarządu oraz pozostały jego skład.
Członkiem Zarządu nie może być osoba skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
Fundatorzy mogą odwołać członka Zarządu Fundacji większością głosów. Może to nastąpić w przypadku utraty do niego zaufania i jest skuteczne z chwilą doręczenia mu oświadczenia Fundatorów o odwołaniu.
Członkostwo w Zarządzie Fundacji ustaje w chwili:
- Złożenia pisemnego oświadczenia o rezygnacji;
- Upływu kadencji Zarządu Fundacji;
- Odwołania członka Zarządu Fundacji przez Fundatorów;
- Śmierci członka Zarządu Fundacji;
- Skazanie członka Zarządu Fundacji prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
Zarząd podejmuje działania we wszystkich sprawach niezastrzeżonych do kompetencji Fundatora i Rady Fundacji – w tym reprezentuje Fundację na zewnątrz.
Zarząd podejmuje decyzje w formie uchwał na posiedzeniach, które odbywają się co najmniej raz na kwartał. Pracami Zarządu Fundacji kieruje Prezes Zarządu. Zarząd podejmuje uchwały zwykłą większością głosów, przy obecności przynajmniej połowy jej składu. Przy równowadze głosów decyduje głos Prezesa Fundacji.
Posiedzenia Zarządu zwoływane są przez Prezesa Zarządu z jego inicjatywy lub na wniosek innego członka Zarządu za pomocą listów poleconych lub poczty elektronicznej, wysyłanych co najmniej tydzień przed terminem posiedzenia.
Zarząd może podejmować uchwały poza posiedzeniem przy wykorzystaniu kanałów komunikacji pośredniej.
Zarząd Fundacji:
- Reprezentuje Fundację na zewnątrz;
- Kieruje pracami związanymi z realizacją celów statutowych Fundacji;
- Sporządza plany i programy działania Fundacji;
- Sprawuje zarząd nad majątkiem Fundacji;
- Powołuje i odwołuje osoby pełniące stanowiska kierownicze i samodzielne w jednostkach organizacyjnych Fundacji;
- Ustala wielkość zatrudnienia, zasady wynagradzania oraz wielkość środków na wynagrodzenia dla pracowników Fundacji;
- Koordynuje wykonywanie przez Fundację obowiązków w zakresie rozliczeń finansowych;
- Sprawuje nadzór nad działalnością jednostek organizacyjnych Fundacji i zatrudnianych przez nią osób;
- Sporządza oraz składa właściwemu ministrowi roczne sprawozdania merytoryczne z działalności Fundacji, uprzednio zatwierdzone przez Fundatorów i Radę Fundacji;
- Sporządza roczne sprawozdanie finansowe Fundacji;
Do składania oświadczenia woli w imieniu Fundacji uprawnieni są Prezes i V-ce Prezes Zarządu łącznie.
§ 5. Zmiana Statutu
Możliwe jest poszerzenie zakresu działań i celów Fundacji, poprzez zmianę statutu Fundacji. Następuje ona na podstawie pisemnego postanowienia wszystkich żyjących Fundatorów, zaś po ich śmierci jednomyślnej uchwały Rady Fundacji.
§ 6. Postanowienia końcowe
1. Statut sporządzono i podpisano w trzech jednobrzmiących egzemplarzach.
2. W sprawach nieuregulowanych w treści Statutu mają zastosowanie postanowienia Ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r o fundacjach (tekst jednolity Dz.U. z 1991 r Nr46 poz.203 z późniejszymi zmianami) oraz inne, aktualnie obowiązujące przepisy prawa, dotyczące działalności fundacji.
3. Fundacja ulega likwidacji w przypadku wyczerpania się środków finansowych i pozostałego majątku Fundacji.
4. Majątek Fundacji, pozostały po jej likwidacji przekazany zostanie na rzecz Fundacji Anny Dymnej Mimo Wszystko lub – za jednomyślną decyzją Fundatorów, a w razie śmierci ostatniego z nich, jednomyślną uchwałą Rady Fundacji – na rzecz innej fundacji wskazanej przez nich.
5. Ministrem właściwym ze względu na cel Fundacji jest Minister Rodziny, Pracy i Polityki społecznej.